APRS, czyli Automatic Packet Reporting System, to rodzaj emisji cyfrowej opartej na technice packet radio, dzięki której radioamatorzy na całym świecie mogą wymieniać pakiety z informacjami. Są to między innymi:
- pozycja obiektu (współrzędne geograficzne),
- wysokość,
- prędkość przemieszczania,
- dane pogodowe
Autorem systemu jest Bob Bruninga – jego znak krótkofalarski to WB4APR – wieloletni pracownik United States Naval Academy.
System pozwala na przekazywanie pozycji stacji ruchomych za pomocą krótkich raportów skierowanych do wszystkich pozostałych stacji. Raporty pozycji wysyłane są również przez stacje stałe. One, w zależności od potrzeby, wysyłają oprócz pozycji, również wiele innych informacji, jak na przykład raporty warunków pogodowych, czy raporty danych telemetrycznych. Dzięki temu każda ze stacji na własnym monitorze może obserwować bieżący rozwój wydarzeń. Charakterystycznym elementem systemu jest powiązanie stacji ruchomych z urządzeniami GPS zapewniającymi precyzję raportów.
W skład sieci APRS wchodzi wiele rodzajów stacji, w tym podstawowe:
- stacje mobilne (samochody, rowery, piesi, samoloty, statki, balony)
- stacje stałe (domy, obiekty – np. przemienniki krótkofalarskie)
- przemienniki cyfrowe, tzw. digipeatery
- stacje pogodowe, tzw. WX
- bramki internetowe, tzw. IGate (od Internet Gate) – stacje przesyłające ramki odebrane z sieci radiowej do jednego z serwerów APRS-IS, jak również w drugą stronę (ramki z serwera są odpowiednio filtrowane i wysyłane do sieci radiowej) – najczęściej wysyłane są tylko wiadomości.
System APRS jest bardzo często wykorzystywany w trakcie realizacji misji stratosferycznych. Trackery pracujące w tym standardzie znajdziecie w sklepie stratosferyczne.pl
Inne systemy to m.in. WSPR, czy coraz bardziej popularna LoRa.
Pamiętaj, że do pracy na pasmach amatorskich musisz posiadać tzw. Pozwolenie Radiowe, popularnie nazywane licencją krótkofalarską.
Jeśli sam jej nie posiadasz poszukaj w sąsiedztwie klubu krótkofalowców lub zaproś kogoś, kto ma uprawnienia do swojego zespołu.