SDR, czyli słuchamy balonów.
Każdy z Was na pewno stanął przed dylematem jak słuchać i dekodować informacje wysyłane przez przelatujący balon meteorologiczny. Nie ma znaczenia czy jest to profesjonalny balon wysyłany przez IMGW, czy amatorski realizowany przez grupę studentów. W obu przypadkach możemy skorzystać z pomocy odbiorników SDR.
SDR (software-definied radio), to system komunikacji radiowej, w którym działanie podstawowych elementów elektronicznych (mieszaczy, filtrów, modulatorów i demodulatorów) jest wykonywane za pomocą programu komputerowego.
Najprostsza realizacja SDR może składać się z komputera wyposażonego w kartę dźwiękową lub inny przetwornik analogowo-cyfrowy oraz front-end radiowy – układ elektroniczny odbierający zmodulowany sygnał wysokiej częstotliwości i przenoszący go do niższego pasma, znajdującego się w zakresie przetwarzania karty dźwiękowej.
Tak zaprojektowany odbiornik może obsługiwać różne typy transmisji radiowych jedynie dzięki zmianie programu przetwarzającego sygnał.
Radio programowalne jest szczególnie użyteczne w szybko rozwijających się systemach, które często podlegają unowocześnianiu i zmianom techniki nadawania – np. sieci komórkowe, systemy wojskowe.
Systemy SDR są również powszechnie używane na uczelniach i w badaniach akademickich. W zajęciach dydaktycznych pozwalają studentom zapoznać się z szeroką gamą systemów radiowych (analogowych i cyfrowych), a w badanych naukowych pozwalają na zbudowanie prototypów i empiryczna weryfikację hipotez.
Jeśli jesteście zainteresowani zakupem prostego SDR w postaci tzw. dongle. Zapraszamy do odwiedzenia sklep stratosferyczne.pl