Jak podbiliśmy stratosferę

Jak podbiliśmy stratosferę - zespół Copernicus Project

Jak podbiliśmy stratosferę? Była wiosna 2004 roku. Akurat miałem jakiś dłuższy urlop i przebywałem w domu. Żona biegła do pracy, a córkę „odstawialiśmy” do przedszkola.

Z racji moich zainteresowań krótkofalarstwem, łącznością satelitarną oraz udanych prób w łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) zwykle spoglądałem wysoko w chmury.

Dużym zaskoczeniem dla mnie był fakt, iż w Stanach Zjednoczonych radioamatorzy wysyłali takie jakieś dziwne balony wyposażone w nadajniki.

Internet nie był wówczas szybki, ale zbadałem temat dość dogłębnie. Odkryłem, że takich grup, najczęściej zlokalizowanych przy uczelniach technicznych jest sporo.

Czytałem, czytałem i czytałem. Później przyszedł czas na pierwsze maile do kolegów z US.

O dziwo, spotkałem się z dość dobrym przyjęciem. Wielu z nich deklarowało pomoc merytoryczną.

Jako że jestem typowym graczem zespołowym pomyślałem sobie, że trzeba zbudować zespół, który podejmie się tego zadania. Tak też się stało. Moje zaproszenie przyjął Jarek, Artur, Jakub, Grzegorz, Darek. Organizowaliśmy pierwsze spotkania, gromadziliśmy pomysły, sprzęt.

Z aspektem technicznym był chyba największy problem. Niestety sprzęt nie był tak łatwo dostępny jak obecnie. Inny był też poziom cenowy. Pierwsze zakupy robiliśmy w US, skąd ściągaliśmy trackery, odbiorniki GPS, powłoki balonowe. Później również pierwsze kamery GoPro czy POV (point of view).

Jak podbiliśmy stratosferę? Przez upór, chęć odkrywania rzeczy dawno odkrytych. Nie baliśmy się zadawać pytań, a przede wszystkim tworzyliśmy zespół.
W 2005 powołałem do życia Stowarzyszenie (zwykłe) Copernicus Project, które później, po latach, przekształciłem w Fundację Copernicus Project.

W październiku 2019 w trakcie IV Near Space Conference obchodziliśmy symboliczne 15 lecie zespołu Copernicus Project.

Zorganizuj swój pierwszy lot Near Space z naszą pomocą.

Media z początku naszej działalności:
Świat Radio 10/2007.
Świat Radio 7/2007
Krótkofalowiec Polski 07/2007
Krótkofalowiec Polski 11/2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *