Czy jesteś Astronautą?

czy jesteś astronautą?

Czy jesteś Astronautą? Zapytał pracownik fotolabu.

Pewnie drobnego wyjaśnienia na początek wymaga fakt wywoływania filmu ze zdjęciami. A mianowicie, młodzi już dzisiaj nie pamiętają, ale kiedyś zdjęcia wykonywało się metodą tradycyjną, czyli na kliszy fotograficznej.
Taki negatyw (czarno-biały lub kolorowy) zanosiło się do punktów, gdzie był on wywoływany, a my mogliśmy zamówić i odebrać dowolną ilość papierowych zdjęć.

Tak, więc „czy jesteś Astronautą?” zapytał Billa Brown przemiły, starszy mężczyzna, który pracował w laboratorium fotograficznym w Findlay, Ohio. Był rok 1987, a Bill Brown wykonał wówczas swoje pierwsze loty stratosferyczne.

Pytanie nie jest zaskakujące dla osób, które kiedykolwiek miały okazje zobaczyć materiał z kamer i aparatów powracających z tej fascynującej podróży. Przepiękna czerń kosmosu, krzywizna Ziemi. Obrazy te bez wątpienia mogły wprowadzić w błąd każdego. Sądząc po minie starszego pana, tak właśnie się stało.

Astronauta, któż nie marzył, żeby nim zostać?. Poczujmy choć przez chwilę, że dotykamy tego, czego tak niewiele osób może dotknąć.

Bill Brown, jest pionierem, jeśli chodzi o amatorskie loty stratosferyczne. Jego rola i wkład w światowy Near Space jest ogromna. W roku 2018, mieliśmy okazję gościć go w Polsce. Był głównym mówcą III Near Space Conference, organizowanej w Toruniu przez Fundację Copernicus Project oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Zobacz nasz wpis o motywacji do organizacji lotów stratosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *